O Ukrainie interdyscyplinarnie na Uniwersytecie Wrocławskim

Dnia 19 kwietnia 2016 roku w Instytucie Filologii Słowiańskiej odbyła się I Międzynarodowa Studencko-Doktorancka Konferencja O Ukrainie interdyscyplinarnie na Uniwersytecie Wrocławskim. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane we współpracy Pełnomocnika Rektora UWr ds. pomocy studentom z Ukrainy dr Sylwią Wójtowicz z członkami Studenckiego Koła Naukowego Ukrainistów.

Głównym założeniem obrad konferencji, które w pełni zostało zrealizowane, była konsolidacja i integracja studentów i doktorantów zajmujących się tematyką szeroko pojętej kwestii ukraińskiej. Głównym i kluczowym, w odniesieniu do problemów poruszanych w trakcie obrad,  wydaje się być słowo INTERDYCYPLINARNOŚĆ. Organizatorzy już w trakcie pierwszych prac przygotowawczych zakładali wymianę doświadczeń i szerokie spektrum tematyczne przedsięwzięcia. Zgłoszone na konferencję referaty zostały podzielone na 5 sekcji: kulturoznawczą (plenarną), a także historyczną, literaturoznawczą, językoznawczą i prawniczą. Dawało to możliwość zaczerpnięcia wiedzy na różnorodne tematy, jakie ogólnie można by scharakteryzować  jako humanistyczno-społeczne.  Referaty i poruszane w nich problemy prowokowały referentów i słuchaczy do zaciekłych, ale nader ciekawych dyskusji, które kontynuowane były jeszcze długo po zakończeniu obrad.

Ogromnym zaszczytem był fakt, iż otwarcia konferencji dokonali Zastępca Dyrektora IFS ds. ogólnych dr hab. Elżbieta Tyszkowska-Kasprzak, Prorektor ds. studenckich dr hab. Grzegorz Hryciuk oraz Prodziekan ds. jakości kształcenia dr hab. Igor Borkowski i Dyrektor Konsulatu Honorowego Ukrainy we Wrocławiu Artem Zozula. Nasi goście wspominali o potrzebie podejmowania przez młodych naukowców tematów związanych zarówno z historią, jak i współczesnością Ukrainy, a także podkreślali wagę interdyscyplinarności naszego przedsięwzięcia.

W dniu konferencji odbył się konkurs kulinarny na najlepszą potrawę ukraińską. Jury miało bardzo trudny wybór, ponieważ wszystkie 16 potraw zasługiwało na najwyższą nagrodę.  Laureatkami konkursu zostały jednak studentki III roku Agnieszka Matkowska oraz Tatiana Liskowicz. Pozostali uczestnicy otrzymali zaszczytne II miejsce oraz nagrody „o jakich się filologom nie śniło”.

Konferencję zamykała dyskusja podsumowująca obrady, która przeniosła się do kuluarów, gdzie na uczestników czekał stół biesiadny zastawiony konkursowymi kulinariami.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego chcielibyśmy podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, iż konferencja była tak udana. W pierwszej kolejności składamy podziękowania wszystkim sponsorom i darczyńcom,  dzięki którym mogliśmy obdarować referentów i laureatów konkursu kulinarnego.

Fotokronika
Komitet Organizacyjny