Nowoczesne technologie pedagogiczne w nauczaniu języka rosyjskiego jako obcego

W dniach 21-26.08.2016 studenci i pracownicy IFS po raz pierwszy wzięli udział w Międzynarodowej Szkole "Nowoczesne technologie pedagogiczne w nauczaniu języka rosyjskiego jako obcego" («Современные педагогические технологии в обучении РКИ»), organizowanej od 8 lat przez Centrum Rosyjskie Fundacji „Russkij Mir” Warneńskiego Uniwersytetu im. Czernorizca Hrabra w Bułgarii.
W Szkole uczestniczyło 11 drużyn z 9 krajów: z Białorusi, Bułgarii, Mołdawii, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii, Węgier oraz z Polski (Wrocław, Kraków). Nasz Instytut godnie reprezentowali: dr Dorota Drużyłowska, dr Jakub Walczak, mgr Patrycja Piaskowska raz absolwentka studiów licencjackich Olga Siemońska.
Uczestnicy szkoły wysłuchali cyklu wykładów wygłoszonych przez wybitnych pedagogów-rusycystów: prof. G. Szamoniną, prof. L. Moskowkina, prof. W. Jefremowa, prof. N. Chreniową i D. Bukina; aktywnie uczestniczyli w dyskusjach panelowych oraz okrągłych stołach.

Studenci mogli ponadto spróbować swoich sił w warsztatach metodycznych, podczas których prezentowali własne pomysły i rozwiązania metodyczne, dotyczące np. nauczania frazeologii rosyjskiej w środowisku obcojęzycznym czy też wykorzystania nowoczesnych metod pracy na zajęciach z praktycznej nauki języka rosyjskiego. Uczestnicy szkolenia zaproponowali także swoje koncepcje innowacyjnych podręczników.

Szkolenie stało się także doskonałą okazją do zawarcia nowych znajomości, które niewątpliwie zaowocują dalszą współpracą.

dr hab. Krzysztof Kusal, prof. UWr