Owocna współpraca

24 listopada we wrocławskim XI LO im. Bolesława Chrobrego odbył się finał V Ogólnoposkiego Konkursu „Zapamiętaj Rosję” („Запомни Россию»). Jest to jedyny tego typu konkurs w Polsce, który ma na celu popularyzację języka, literatury i kultury rosyjskiej wśród młodzieży szkolnej. Inicjatorem tego konkursu była nauczycielka języka rosyjskiego i angielskiego Agata Skaczyło.

Odbywa się on on-line w październiku i listopadzie. Tegoroczny konkurs, podobnie jak poprzedni, składał się z 2 części: z testu sprawdzającego znajomość języka i literatury rosyjskiej, a także realioznawstwa oraz z części kreatywnej.

Pytania testowe (łącznie 30) nie należały do łatwych. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą na temat twórczości Tołstoja, Dostojewskiego, Czechowa, Bułhakowa, Achmatowej, odpowiedzieć na szereg pytań – na przykład: kiedy został założony Sankt-Petersburg, kim byli narodowcy, gdzie powstała pierwsza filharmonia w Rosji, uporządkować rzeki według ich długości, a nawet określić do którego z miast rosyjskich należy herb widoczny na zdjęciu.

W konkursie „Zapamietaj Rosję” część kreatywna zawsze jest inspiracją utworu jednego z pisarzy rosyjskich. W tym roku była to powieść Dmitrija Głuchowskiego „Metro 2033”. Konkursanci pisali esej oraz wykonywali zdjęcie związane z treścią utworu.

Do tegorocznego konkursu zgłosiły się 43 drużyny z różnych regionów Polski. Zgodnie z regulaminem drużyna powinna składać się z 2 uczniów. Wystarczy, że tylko jeden z nich uczy się języka rosyjskiego, ponieważ część realioznawcza oraz kreatywna konkursu realizowana jest w języku ojczystym.

Jury składające się z 2 nauczycieli liceum oraz metodyka CJR IFS podkreśliła bardzo wysoki poziom prac. Pierwsza nagroda – tablety – powędrowała do Liceum imienia Noblistów Polskich w Kwidzynie (województwo pomorskie). Drugie miejsce zajęła drużyna Liceum № 4 z Sosnowca, a trzecie – druga drużyna z Kwidzyna. Oprócz tego zostały przyznane 3 wyróżnienia drużynom z Warszawy, Staszowa i Rawy Mazowieckiej.

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody, wśród których tradycyjnie znalazły się lalki-matrioszki – symbol Konkursu „Zapamietaj Rosję”. Nagrody sponsorowała Fundacja „Russkij Mir”.

Uroczysta Gala wręczenia nagród rozpoczęła się od powitania dyrektor XII Liceum. Następnie z krótkim przemówieniem wystąpił prof. Krzysztof Kusal, który między innymi przekazał pozdrowienia i słowa uznania dla organizatorów i uczestników konkursu od dyrektora IFS prof. Michała Sarnowskiego.

Od 2 lat podczas finału konkursu przez młodych adeptów nauki naszego Instytutu wygłaszany jest wykład o pisarzu, którego twórczość stała się inspiracją do części kreatywnej. W zeszłym roku prezentację o Puszkinie przedstawiła nasza doktorantka mgr Małgorzata Skawska. W tym roku z prelekcją wystąpiła absolwentka naszego Instytutu mgr Joanna Schick, która z pasją opowiedziała o podgatunkach literatury fantastycznej, szczególną uwagę poświecając powieściom D. Głuchowskiego, który zrządzeniem losu następnego dnia miał spotkanie autorskie we Wrocławiu.

W tym roku po raz pierwszy na Gali z koncertem piosenki rosyjskiej wystąpili studenci Instytutu Filologii Słowiańskiej: Katarzyna Homoncik, Jana Lewkowicz, Ilona Rekets, Wiwiana Krata, Eryk Szpruch oraz Łukasz Mora.

Trzeba dodać, że umowa o współpracy między Instytutem Filologii Słowiańskiej i XII LO imienia Bolesława Chrobrego została podpisana w 2016 roku, choć w rzeczywistości nasze kontakty datują się od roku 2014. Uczniom bardzo podobają się cykliczne spotkania w CJR, podczas których studenci-rusycyści opowiadają przybyłym o studiach w IFS, przeprowadzają quizy nt. „Co wiesz o Rosji?” z nagrodami dla zwycięzców oraz uczą gości piosenek po rosyjsku. Ciekawą i pożyteczną formą współpracy są również warsztaty językowe prowadzone z wykorzystaniem najnowszych metod nauczania języków obcych oraz sprzętu multimedialnego. Warsztaty te prowadzi metodyk Centrum dr Dorota Drużyłowska, której w tym roku pomagali doktoranci IFS mgr Bartosz Juszczak i mgr Patrycja Piaskowska.

Fotokronika

dr Irina Kabyszewa
Kierownik Centrum Języka Rosyjskiego