Warsztaty nie tylko dla licealistów

Centrum Języka Rosyjskiego IFS regularnie organizuje warsztaty nie tylko dla uczniów liceów, lecz również dla uczniów szkół podstawowych, a nawet dla dzieci w wieku przedszkolnym.

6 marca gościliśmy w Instytucie pięćdziesięcioro trzecioklasistów ze szkoły podstawowej № 22 we Wrocławiu. Dzieci przyszły obejrzeć rosyjskie filmy animowane z serii „Czeburaszka i jego przyjaciele”. Wybór filmów nie był przypadkowy. Kilka miesięcy temu dr Dorota Drużyłowska zorganizowała w szkole 22 spotkanie p.t. „Poznajmy Rosję”, podczas którego uczniowie między innymi poznali ulubione zabawki rosyjskich dzieci, z których najbardziej spodobał im się właśnie Czeburaszka.

Tym razem dwie klasy zostały zaproszone do naszego Instytutu na seans filmowy. Przed seansem odbyła się lekcja, na której dzieci nauczyły się nazw zwierząt po rosyjsku. W trakcie seansu dzieci odpowiadały na pytania. Nagrodą były słodycze oraz specjalne zdjęcie dla tych, którzy najlepiej odpowiadali na pytania.

Spotkanie poprowadziły dr Dorota Drużyłowska oraz studentka 2 roku studiów magisterskich Ania Świetlik.

Z kolei 13 marca zostały przeprowadzone warsztaty dla uczniów klasy maturalnej II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Bolesławcu, z którym z inicjatywy Zakładu Serbistyki od lat współpracuje nasz Instytut. Warsztaty były poświęcone systemowi edukacji szkolnej w Rosji, maturze oraz  szkolnym tradycjom. Staramy się dostarczać różnorodną informację, która może zaciekawić młodzież. Na początku zajęć studentka II roku studiów magisterskich Olga Siemońska wystapiła z prezentacją o rosyjskiej szkole, po czym dr Dorota Drużyłowska przeprowadziła lekcję na temat „Szkoła”. Nauczycielce języka rosyjskiego zostały przekazane materiały przygotowane przez CJR IFS, które mogą się okazać przydatne w przygotowaniu uczniów do matury z języka rosyjskiego. Mamy nadzieję, że tego rodzaju spotkania zachęcą młodzież szkolną do nauki języków obcych.

Cieszy fakt, że w prowadzeniu warsztatów szkolnych aktywny udział biorą studenci i doktoranci naszego Instytutu, dla których jest to doskonała okazja, żeby sprawdzić w praktyce swoje umiejętności pedagogiczne.

Dr Irina Kabyszewa, kierownik CJR