O studencie wrocławskiej serbokroatystyki głośno w Chorwacji

24 marca 2018, w ramach obchodów 70 rocznicy powstania klubu sportowego Górnik Zabrze, na zabrzańskim stadionie odbył się towarzyski mecz pomiędzy Górnikiem Zabrze i wielokrotnym mistrzem Chorwacji, Hajdukiem Split. Spotkanie, w którym uczestniczyło przeszło 20 tys. widzów, transmitowane było również do Chorwacji. Warto podkreślić, że mecz dla chorwackich widzów komentował w języku chorwackim student I roku studiów magisterskich wrocławskiej serbistyki i kroatystyki, Jan Długokęcki. Fakt ten został odnotowany przez chorwackie media, w tym jeden z największych chorwackich dzienników „Slobodna Dalmacija”. Zarówno w wydaniu internetowym jak i papierowym opublikowano długi wywiad z polskim komentatorem meczu, chwaląc jego dobrą znajomość chorwackiego oraz profesjonalizm w relacjonowaniu przebiegu meczu. Jan Długokęcki podczas wywiadu odniósł się także do swoich studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, aktualnie pisanej pracy magisterskiej, fascynacji Bałkanami i Chorwacją oraz miłości do futbolu.

Całość wywiadu przeprowadzonego przez „Slobodną Dalmaciję” dostępna jest na stronie internetowej: https://www.slobodnadalmacija.hr/sport/hajduk/clanak/id/538138/svi-pricaju-o-poljaku-janu-koji-je-utakmicu-bijelih-prenosio-na-hrvatskom-kad-sam-prvi-put-cuo-9dalmacijo39-dogodila-se-ljubav-hajduk-je-postao-moj-klub

dr hab. Henryk Jaroszewicz