Kolejna edycja „Zapomni Rossiju/Zapamietaj Rosję”. Nagrody rozdane.

30 listopada w XII LO imienia Bolesława Chrobrego we Wrocławiu odbył się finał VI edycji ogólnopoloskiego konkursu „Zapomni Rossiju/Zapamietaj Rosję”. Jest to jedyny taki konkurs w Polsce, który ma na celu popularyzację języka, literatury i kultury rosyjskiej wśród młodzieży szkolnej.

Odbywa się on on-line w październiku i listopadzie. Tegoroczny konkurs, podobnie jak poprzednie, składał się z 2 części – testu sprawdzajacego znajomość języka, literatury i realioznawstwa, który zawierał 30 pytań oraz z pracy kreatywnej inspirowanej cytatem z utworu jednego z pisarzy rosyjskich. W tym roku była to następująca myśl z eseju  Lwa Tołstoja Patriotyzm i Rząd: „Jeżeli każdy naród, albo państwo uważa się za lepsze od innego narodu, albo państwa, to wszystkie one znajdują się w grubym i szkodliwym błędzie”.

Pytania nie należały do łatwych. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą na temat geografii i historii Rosji, twórczosci Gonczarowa, Turgeniewa, Tołstoja, Dostojewskiego; odpowiedzieć na przykład na pytania, jaka grupa etniczna w Rosji jest drugą co do wielkości, jaki czynnik doprowadził w okresie średniowiecza do cywilacyjnego zastoju na Rusi, kto jest głównym ideologiem okcydentalizmu, jakie pojęcie pochodzące z powieści Gonczarowa oznacza lenistwo umysłowe i bierność, albo który fragment Biblii czyta Sonia Marmeladowa Raskolnikowowi.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 38 drużyn z różnych regionów Polski. Zgodnie z  regulaminem drużyna powinna się składać z 2 uczniów. Wystarczy, że tylko jeden z nich uczy się języka rosyjskiego, ponieważ realioznawcza oraz kreatywna część konkursu realizowana jest w języku ojczystym.

Pierwsza nagroda – tablety – powędrowały do Łańcuta (Zespół szkół N.1 im. Janusza Korczaka, II LO). Drugie miejsce zajęła drużyna Społecznego LO im. Polskich Noblistów w Kwidzynie, trzecie miejsce podzieliły drużyny z IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu oraz XXV LO im. Stefana Żeromskiego w Łodzi. Oprócz tego zostały przyznane 2 wyróżnienia: za zdjęcie - Alicji Gajownik  (LIV LO, Warszawa), za opowiadanie – Adriannie Kowalskiej  (XII LO, Wrocław)  .

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Centrum Języka Rosyjskiego IFS UWr z puli Fundacji „Russkij Mir”.

Gala wręczenia nagród rozpoczęła się od powitania wicedyrektor XII LO mgr Agnieszki Wrońskiej.

Od 2 lat w finale konkursu wygłaszany jest przygotowywany przez IFS wykład z twórczości pisarza, którego cytat stał się inspiracją do pracy twórczej. W tym roku z referatem wystąpiła   studentka II roku studiów magisterskich Ewelina Piech. Nowym elementem artystycznym Gali w tym roku stała się recytacja fragmentu utworu pisarza rosyjskiego. Monolog Nataszy Rostowej z powieści Wojna i pokój przedstawiła absolwentka studiów licencjackich IFS Anna Gaudy. Natomiast 2 piosenki po rosyjsku zaśpiewała studentka I roku studiów magisterskich Marlena Tomczyk.

Jury (pomysłodawczynie konkursu, nauczycielki XII LO mgr Agata Skaczyło i mgr Magdalena Gumienny-Nowak oraz dr Dorota Drużyłowska z IFS) podkreśliło bardzo wysoki poziom prac części twórczej (opowiadanie i zdjęcie). Na potwierdzenie przytaczamy fragment wyróżnionego eseju Adriany Kowalskiej (XII LO, Wrocław):

Rzecz działa się, gdy świat zasnuł się dymem i parą. Gdy zarówno rewolucyjne zrywy jak i twarde, opresyjne ręce władz splamiły go krwią; gdy karty historii poczęły nasiąkać, dzień po dniu, sprawami, które stopniowo napełniały niepokojem serca młodych i starych. Gdy rozległy się wrzaski powszechnej niezgody wobec wojny, wyzysku, opresji, a wielcy panowie tego świata pragnęli tylko odcięcia języka ludu wołającego o sprawiedliwość. Gdy nie pozostało nic innego niż szept. Szeptano więc w zajazdach, w miastach, we wsiach, w kamienicach, na salonach i w zaściankach. I tego wielkiego szeptania nikt już nie mógł powstrzymać. I w tym szepcie, w tym bezsilnym wypuszczenia powietrza na znak sprzeciwu, w tym bólu niektórzy zatracili się tak bardzo, że pogrążeni w goryczy, przestali, wzorem dawnych romantyków, upatrywać bratnich dusz, spodziewając się z każdej strony uderzeń rozczarowującego bicza zdrady.

Współpraca CJR IFS z XII LO nie ogranicza się jedynie do organizacji konkursu „Zapamiętaj Rosję”. Od kilku lat prowadzimy cieszące się uznaniem warsztaty językowe i realioznawcze dla klas, w których prowadzona jest nauka języka rosyjskiego.

Trzeba dodać, że w tym roku nasza współpraca rozszerzyła się o organizację wspólnych praktyk zawodowych. W sprawdzaniu prac konkursowych brały udział 4 studentki-rusycystki III roku studiów licencjackich, odbywające praktykę zawodową jednocześnie w CJR i XII LO.

Wszystkim studentom, którzy przyczynili się do organizacji konkursu serdecznie dziekuję.

Fotokronika

Dr Irina Kabyszewa, kierownik CJR