Wizyta prezydenta Macedonii na Uniwersytecie Wrocławskim

W dniu 4 grudnia 2018 roku Uniwersytet Wrocławski odwiedził prezydent Macedonii Gjorge Ivanov.

Dr Gjorge Ivanov jest czwartym prezydentem Macedonii wybranym w demokratycznych wyborach. Został zaprzysiężony w 2009 roku, a następnie, w 2014 roku, ponownie stanął na czele państwa. G. Ivanov jest również wybitnym uczonym. Był profesorem na Uniwersytecie Świętych Cyryla i Metodego w Skopje, gdzie kierował Wydziałem Studiów Politycznych i pełnił funkcję prodziekana Wydziału Prawa im. Justyniana Pierwszego. Jako prezydent wciąż regularnie spotyka się ze studentami i zabiega o wsparcie dla młodych naukowców. Jest zapraszany przez największe i najbardziej prestiżowe uczelnie na świecie. Gościnne wykłady wygłaszał m.in. na Uniwersytecie Yale i Uniwersytecie Harvarda.

Prezydent G. Ivanov spotkał się z władzami naszej uczelni, a następnie w Oratorium Marianum wygłosił wykład „Mosty przyjaźni i współpracy. Polska – Macedonia”. Wśród słuchających byli między innymi rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adam Jezierski, wojewoda dolnośląski Paweł Hryniak oraz ambasador Republiki Macedonii w Polsce Vasil Panovski. Wykładu wysłuchało również liczne grono studentów i pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego, a w szczególności Instytutu Filologii Słowiańskiej. Z treścią wykładu zapoznać można się na stronie internetowej Prezydenta Macedonii, a wysłuchać go – na Facebooku Prezydenta Macedonii (post z 4.12.2018).

Po wykładzie prezydent G. Ivanov spotkał się z członkami Pracowni Macedonistyki działającej w Instytucie Filologii Słowiańskiej. Profesor Jan Sokołowski krótko przedstawił zakres działalności Pracowni i zainteresowania naukowe poszczególnych osób. Działalnością Pracowni zainteresowała się również telewizja macedońska МРТ, która przeprowadziła wywiad z prof. Janem Sokołowskim i doktorantką IFS mgr Marią Stryszewską (wywiad).

Podczas swojej wizyty na Uniwersytecie Wrocławskim prezydent Gjorge Ivanov w towarzystwie rektora UWr prof. Adama Jezierskiego zwiedził również Aulę Leopoldyńską i podziwiał efekty prac renowacyjnych naszej reprezentacyjne auli uniwersyteckiej.

Zgodnie z wieloletnią tradycją jako jeden z najdostojniejszych gości Uniwersytetu Wrocławskiego prezydent Gjorge Ivanov wpisał się do księgi pamiątkowej uczelni.

Dokładniejsza relacja z wizyty Gjorge Ivanova znajdzie się w pierwszym numerze „Przeglądu Uniwersyteckiego”, który ukaże się w 2019 roku.

Fotorelacja z wizyty (PLIK PPS - prezentacja utworzona w programie Microsoft PowerPoint)

dr Iwona Łuczków