Wyjazd naukowo-dydaktyczny studentów filologii czeskiej do Police nad Metují

W dniach 21.03 – 23.03. 2019 odbył się wyjazd naukowo-dydaktyczny studentów filologii czeskiej do Police nad Metují w Czechach. Trzydziestu uczestników projektu brało udział w zajęciach prowadzonych przez mgr Beatę Jastrowicz, dra Jarosława Malickiego i dra Mateusza Wiśniewskiego.

Studenci wzięli udział w grze terenowej Najdi je, która polegała na zdobyciu informacji o ważnych osobach związanych z regionem, odnalezieniu miejsc, w których żyli, pracowali oraz tworzyli wybitni obywatele Czech północno-wschodnich.

Wykład dra Jarosława Malickiego Kde jsme? Kraj, příroda, jazyk poprzedził aktywne zajęcia w terenie. Studenci w trakcie wycieczki na górę Ostaš odkrywali piękno regionu, jego historię oraz poszerzali swoje słownictwo związane z przyrodą, historią i podróżowaniem.

Uczestnicy wyjazdu pod kierunkiem dra Mateusza Wiśniewskiego w ramach zajęć Studenský bohemistický Hyde park opracowali prezentacje w języku czeskim, które dotyczyły następujących zagadnień: Ve světě sociálních medií i  Slezsky nebo česky?

Podczas wyjazdu odbyły się konwersacje z mgr Beatą Jastrowicz Po cestě s češtinou. Zajęcia miały na celu podniesienie wśród studentów umiejętności swobodnego posługiwania się językiem czeskim.

Ostatnim punktem dydaktyczno-naukowym było zwiedzanie miasta Broumov i klasztornego browaru Opat.

Relacja: mgr Beata Jastrowicz

Zdjęcia: mgr Beata Jastrowicz