Sprawozdanie z szóstej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Jednej Powieści

28 kwietnia 2022 pod patronatem Dziekana Wydziału Filologicznego UWr, prof. UWr. dra hab. Arkadiusza Lewickiego odbyła się szósta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Jednej Powieści, tym razem poświęcona Internatowi Serhija Żadana. Wydarzenie, pod przewodnictwem doktora Marcina Maksymiliana Borowskiego, organizowało Studenckie Koło Naukowe Rusycystów WroSlawianie we współpracy z Zakładem Literatury i Kultury Rosyjskiej IFS UWr oraz Zakładem Praktycznej Nauki Języka Rosyjskiego IFS UWr i Studenckim Kołem Naukowym Serbistów. Konkurs Jednej Powieści odbywa się na Uniwersytecie Wrocławskim już od sześciu lat i stał się jedną z wizytówek Instytutu Filologii Słowiańskiej.

Fundatorami nagród byli:

Prorektor ds. studenckich UWr prof. dr hab. Tomasz Kalisz, Dziekan Wydziału Filologicznego UWr prof. UWr. dr hab. Arkadiusz Lewicki, Księgarnia internetowa Gandalf, Księgarnia Tajne Komplety, Magazyn Materiałów Literackich "Cegła", Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne "Rita Baum", Centrum Kultury i Inicjatyw Lokalnych Czasoprzestrzeń i wielu innych.

W tym roku w konkursie wzięło udział 317 osób. W teście można było uzyskać 40 punktów. Komisja w składzie: prof. dr hab. Tadeusz Klimowicz, prof. UWr, dr hab. Ewa Komisaruk, dr Marcin Borowski, dr Katarzyna Kordas-Shaginyan, dr Katarzyna Martyniuk, Barbara Matczak wytypowała następujących zwycięzców:

Zwycięzcy w kategorii „Studenci UWr”:

Miejsce I (34 punkty): Obłomowa nie chciałoby mi się czytać – ALEKSANDRA KOSTUŚ (Filologia rosyjska)

Miejsce II (31 punktów): Otyły jednorożec – MARLENA KUSY (Filologia rosyjska)

Miejsce III (30 punktów): Burgundowy Kameleon na zawsze – WIKTORIA NIZIOŁ (Komunikacja wizerunkowa)

Miejsce IV (30 punktów, ale 9 i pół minuty wolniej od miejsca trzeciego): Старий клоун – YEVHEN SHLAPAKOV (Filologia rosyjska)

Zwycięzcy w kategorii „Reszta świata”:

Miejsce I (36 punktów): INTERNATional prize poŻADANA – MICHAŁ SACHAJKO (Wrocław)

Miejsce II (32 punkty): Sir Hijżadan – ELŻBIETA GUMUL (Wrocław)

Miejsce III (31 punktów): za stara na gryczaną z solą – MAŁGORZATA BARTUSIAK (Lasowice Wielkie)

Miejsce IV (30 punktów): z_gorki – KLIM GROCHOWSKI (Wrocław)

Wyróżnienia za pseudonim otrzymali: