XVI Konkurs Piosenki Słowiańskiej – 2017

 

Złote Przeboje Słowiańszczyzny – nagrody wyśpiewane!

 

22 maja 2017 r. pod patronatem JM Rektora UWr, Dziekana Wydziału Filologicznego oraz Konsula Honorowego Republiki Czeskiej w Oratorium Marianum po raz szesnasty odbył się Konkurs Piosenki Słowiańskiej.

Organizacją Konkursu, jak co roku, zajęła się niezrównana dr Wiesława Zybura, która mogła po raz szesnasty liczyć na wsparcie dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego pana Jarosława Brody oraz dyrekcji Ośrodka Kultury i Sztuki, współorganizatorów wszystkich edycji.

W części konkursowej publiczność mogła wysłuchać popisów wokalnych studentów, a poza konkursem zaprezentowali się wykładowcy oraz zaproszeni goście: chór cudzoziemców, podopieczni pani Urszuli Dobesz i dyrygentki Marty Jaroszewicz ze Szkoły Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców. W opinii wielu słuchaczy tegoroczny występ chóru był najlepszym występem w historii KPS. A może zadziałała magia  Wrocławskiej piosenki? Możemy zasugerować pani dyrektor Urszuli Dobesz, by rokrocznie chór jej podopiecznych otwierał konkurs tą właśnie piosenką. Taką propozycję warto rozważyć – Pani Dyrektor!

Publiczność zebrana w Oratorium gorąco oklaskiwała uczniów z II LO w Bolesławcu, którzy brawurowo, świetnie językowo, wykonali znany Polakom dzięki Maciejowi Maleńczukowi utwór belgradzkiego kompozytora i wokalisty Momčila Bajagicia Verujem,  ne verujem. Licealiści ci są potomkami Polaków, reemigrantów z Bośni. Zaprosił ich do udziału w konkursie dyrektor IFS prof. Michał Sarnowski. Instytut, a zwłaszcza Zakład Serbistyki i Kroatystyki, od wielu lat, dzięki dr Gordanie Durdev-Małkiewicz, ściśle współpracuje z dyrekcją i uczniami bolesławieckiego liceum organizując wykłady, warsztaty, seminaria. Stąd ich obecność na konkursie i bezbłędnie językowo wykonany utwór.

Z Syberii, na specjalne zaproszenie JM Rektora prof. Adama Jezierskiego, przyjechał dr Artiom Kollegov, wykładowca TPUP, który zaśpiewał jeden z ulubionych romansów naszego rektora  Всё как прежде, всё та же гитара. Trudno sobie wyobrazić kolejne edycje bez jego obecności, tak bardzo jest związany z naszym instytutem i konkursem! Artioma Kollegova bardzo lubią nasi studenci, nie tylko za niepowtarzalny głos, ale i za bardzo ciekawe wykłady, które dla nich wygłasza podczas swoich pobytów w naszej alma mater. Nie bez znaczenia jest fakt, że Artiom Kollegov jest świetnym wodzirejem, potrafiącym zainspirować i zintegrować na nieformalnych koncertach, odbywających się po każdej edycji Konkursu w Ogrodzie Botanicznym, tak różnorodną pod względem narodowym społeczność akademicką.

Dr. Jakuba Walczaka i jego Очи чёрные rozpropagowane przez Fiodora Szalapina i Violettę Villas – przedstawiać nikomu nie trzeba. Od kilku już lat ma swoją wierną publiczność, której nie może zawieść i w przyszłym roku. Dr. Walczakowi jak zawsze akompaniował sam JM Rektor prof. Adam Jezierski. Jaki utwór zaprezentują nam panowie w przyszłym roku?

Z czeską Ostrawą łączy IFS nie tylko współpraca, wzajemna sympatia, ale i miłość do muzyki. Dr Igor Jelinek- czeski rusycysta zrobił wszystko,  by móc przyjechać do Wrocławia, zaśpiewać na scenie Oratorium Oт прощания до прощания, a także – by zapoznać młodego doktoranta czeskiej uczelni, byłego studenta dziekana Volodymyra Mozgunova z Doniecka z niepowtarzalną atmosferą naszego festiwalu. Dmytro Klymenko wykonał tak popularną nawet w Polsce pieśń pt. Рiдна мати моя. Akompaniował mu oczywiście Igor Jelinek.

Trudno już sobie wyobrazić konkurs bez żywiołowej, energetycznej dr Moniki Jasińskiej-Okulewicz i jej studentów. Już sama zapowiedź ich występu wywołała prawdziwy aplauz publiczności. To jej studenci byli najbardziej zaangażowani podczas organizacji konkursu. Tym razem wykonali prawdziwy hit Ałły Pugaczowej Всё могут короли. Zachwycili, jak zawsze!

Na zaproszenie organizatorów po raz pierwszy wystąpiła w KPS Słowaczka mieszkająca we Wrocławiu – Katarína Gorunová z utworem Radůza – Studený nohy. Kataryna znana jest polskiej publiczności, śpiewa od dłuższego już czasu we wrocławskich klubach muzycznych. Zaproszeni goście wraz z występującymi wykładowcami wystąpili w czasie obrad jury.

Finalistów oceniali: przewodniczący jury – prof. Michał Sarnowski – dyrektor IFS; zastępca dyrektora OKiS – Andrzej Walus; właścicielka studia muzycznego Marimal – Anna Majkut – Polańska oraz doktor Irina Kabyszewa z IFS. Decyzją jury na semestralne studia do Chorwacji pojedzie obiecujący student I roku serbistyki  Hubert Bretner oraz Monika Hose. Monika żałuje, iż decyzję o występie podjęła tak późno, na ostatnim roku studiów. Do Rosji, a konkretnie do Tomska pojadą dwie studentki II roku rusycystyki Alicja Dyrda i Katarzyna Gołębiowska, które zachwyciły publiczność kreatywnością wykonania starego, rosyjskiego romansu Дорогой длинною, znanego w Polsce pod tytułem To były piękne dni w wykonaniu Haliny Kunickiej (również w duecie z Dolly Parton). Alicja, Katarzyna i akompaniator – Stanisław Marinczenko zdobyli również wyróżnienie - nagrodę właścicielki restauracji Armine Galiny Asatryan. Alicja Dyrda otrzymała również nagrodę tomskich władz uniwersyteckich dla najlepszego wykonawcy utworu w języku rosyjskim za rewelacyjne wykonanie światowego hitu (również w Rosji) pt. В Кейптаунском порту natomiast bohemistka – Marlena Tomczyk dzięki hitowi W malowanym dzbanku  ma zagwarantowane semestralne studia w Pradze.

I nagrodę Dziekana Wydziału Filologicznego prof. Marcina Cieńskiego (wycieczka za 2 000 PLN) ulubionym  przez wykonawców utworem W. Coja Kukuszka wyśpiewała studentka I roku filologii rosyjskiej Martyna Dubińska. Martyna zdobyła również nagrodę Konsula Honorowego RCz Arkadiusza Ignasiaka (talon upominkowy za 500 PLN). Natalia Ciołka, Daniel Horoszczak i Michał Surmacz zdobyli serca publiczności świetnymi głosami i bardzo energetycznym wykonaniem ukraińskiego przeboju Maszyna parowa zdobywając tym samym  II Nagrodę – Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego (recital w klubie ANIMA) oraz wyróżnienie Iryny Jezior właścicielki Kozackiej Chatki, wieloletniej sponsorki konkursu.

III Nagrodą – Dyrektora IFS prof. Michała Sarnowskiego (komplety słowników) podzielili się - ex aequo Márk Molnár z IFS i Ilona Rekets. Pan prorektor prof. Jan Burdukiewicz zaś osobiście wręczył nagrody BWM dla najlepiej śpiewających obcokrajowcówMárk Molnár (Węgier) zdobył tę nagrodę za Восьмиклассницy z repertuaru W. Coja ex aequo z niezwykle utalentowaną, liryczną studentką z Tomska Marianną Kovyrevą. Od pana rektora studenci ci otrzymali dyplomy oraz talony upominkowe. Marianna Kovyreva zachwyciła swym głosem i interpretacją pieśni Не для тебя również Andrzeja Walusa, z-cę dyrektora wrocławskiego OKiS-u, który przyznał jej Nagrodę Ośrodka Kultury i Sztuki (aparat fotograficzny). Pozostałe wyróżnienia przyznawali również sponsorzy-fundatorzy nagród. Ilona Rekets z IFS za białoruski przebój Bialawaja, czarniawaja otrzymała nie tylko III nagrodę główną, ale i nagrodę Biura Turystyki „Joanna” .

Profesjonalny kurs wokalny ufundowany przez Studio Muzyczne Marimal naszej wieloletniej jurorki i sponsorki Anny Majkut-Polańskiej otrzymały: Helena Jodel – z germanistyki, Olha Makuh z historii oraz Katarzyna Ostrowska z IFS. Studenckie jury jednogłośnie przyznało Nagrodę Publiczności Aleksandrze Kuraś z IFS za piękne, oryginalne wykonanie utworu w języku serbskim. Zaskoczyli organizatorów studenci najmłodszych roczników, zarówno podczas organizacji koncertu jak i na scenie. To dobrze rokuje na przyszłość. Zadziwia silny związek absolwentów IFS, którzy aktywnie uczestniczą w pracach przy organizacji, jak i na scenie. Największe słowa uznania należą się absolwentowi rusycystyki, utalentowanemu multiinstrumentaliście Stanisławowi Marinczence, na pomoc którego zarówno uczestnicy jak i organizatorzy zawsze mogą liczyć.  Podczas tegorocznego konkursu Stas Marinczenko akompaniował aż pięciu różnym wykonawcom, i bardzo aktywnie pomagał podczas organizacji  konkursu.

Tradycją KPS stały się nieformalne  spotkania uczestników, organizatorów, sponsorów i absolwentów w Ogrodzie Botanicznym. Tegoroczne after party, za sprawą  Andrzeja Walusa, z-cy dyrektora Ośrodka Kultury i Sztuki, który zadbał o nagłośnienie oraz dał nieprawdopodobny popis swoich umiejętności grając na saksofonie oraz  wciągając wszystkich bez mała uczestników do wspólnej zabawy, przejdzie na pewno do historii. Zaimponowała  uczestnikom i jurorka, Anna Majkut-Polańska,  dając próbkę swego talentu wokalnego, nie zawiedli i studenci.

Stali bywalcy jednogłośnie stwierdzili, iż była to najlepsza zabawa integracyjna w historii KPS.

Przypominamy, że

Projekt  był współfinansowany z budżetu Województwa Dolnośląskiego oraz ze środków  miasta Wrocław.

 

https://dev.uni.wroc.pl/2017/01/25/przed-nami-konkurs-piosenki-slowianskiej/

Zapraszamy za rok!

Maja Rokita

Angelika Sadłocha