62 SLAWISTYCZNE SPOTKANIE LITERACKIE

 

22 listopada 2019 r. w Instytucie Filologii Słowiańskiej odbyło się 62 Slawistyczne Spotkanie Literackie. Tym razem gościliśmy ukraińskiego historyka, profesora Bohdana Hudzia, który wygłosił wykład pt. Charakter konfliktów polsko-ukraińskich na Ukrainie Prawobrzeżnej w XIX i pierwszej połowie XX wieku. Podczas wykładu profesor prezentował również swoją książkę pt. Ukraińcy i Polacy na Naddnieprzu i w Galicji Wschodniej w XIX i pierwszej połowie XX wieku (2013).

Bohdan Hudź jest specjalistą w zakresie konfliktów i relacji ukraińsko-polskich w XIX i XX wieku. W jego licznych pracach naukowych na ten temat uwidacznia się szkoła francuskiego historyka Daniela Beauvois, którego Bohadan Hudź pozostaje wiernym uczniem.  Jest autorem następujących książek: „Trudna droga do porozumienia” (1997), „Ukraińcy i Polacy: kto winien?” (2000), „Zagłada Arkadii” (2006), „Konflikty ukraińsko-polskie czasów najnowszych” (2011). Bohdan Hudź był też współautorem scenariuszy filmów dokumentalnych: „Trudne braterstwo” (1998), „Braterstwo broni w służbie pokoju” (2000).

Profesor zajmuje się również problematyką wschodniego wymiaru integracji europejskiej. Pełni funkcję dyrektora Instytutu Integracji Europejskiej Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki we Lwowie.

Od 2015 roku jest członkiem Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków, powołanego pod auspicjami Instytutu Pamięci Narodowej i Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.