Grabiński Tomasz

tgrabinski [na] wp.pl

Pod koniec XX wieku ukończyłem filologię słowacką na Uniwersytecie Jagiellońskim, potem pracowałem m.in. w Centrum Badań Śląskoznawczych i Bohemistycznych Uniwersytetu Wrocławskiego, jako analityk w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych i dziennikarz w dziale zagranicznym „Gazety Wyborczej”, pisałem też regularnie do słowackiego dziennika „SME”. W latach 2009-2014 byłem zastępcą dyrektora ds. programowych Instytutu Polskiego w Bratysławie oraz II sekretarzem Ambasady RP w Słowacji. Przetłumaczyłem kilkanaście książek z jęz. słowackiego i czeskiego. W 2014 r. jedna z nich – powieść „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” Pavla Rankova – otrzymała Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Kilkanaście lat temu prowadziłem sporadycznie zajęcia w Instytucie Filologii Słowiańskiej oraz Instytucie Studiów Międzynarodowych UWr.

Więcej informacji na temat moich przekładów: http://stl.org.pl/profil/tomasz-grabinski/

-.