Malicki Jarosław

jaroslaw.malicki [na] uwr.edu.pl

Z językiem czeskim na co dzień żyję od 30 lat czyli od czasu, kiedy na Uniwersytecie Wrocławskim powstało pierwsze studium języka czeskiego. Niewiele krócej pracuję jako nauczyciel akademicki - ze studentami języka i kultury czeskiej oraz filologii czeskiej w Instytucie Filologii Słowiańskiej UWr, z czeskimi studentami polonistyki i bohemistyki na Uniwersytecie Karola w Pradze, a na wykładach gościnnych ze studentami innych uczelni w Czechach oraz w Bułgarii i Słowenii. Uczę zazwyczaj wiedzy o języku, a więc przedmiotów gramatycznych, ale prowadzę również zajęcia kulturowe, realioznawcze i lektoraty języka czeskiego (mam też doświadczenia jako lektor języka polskiego). Naukowo zajmuję się toponomastyką, historią języka czeskiego, polsko-czeskimi i śląsko-czeskimi stosunkami językowymi i kulturalnymi. Opublikowałem wiele prac poświęconych tej problematyce. Tłumaczę teksty informacyjne naukowe i literackie. Pracuję w Zakładzie Bohemistyki IFS UWr, pełnię obowiązki kierownika zakładu.