Nasza oferta:

START

 

ZAPROSZENIE
do udziału w XVI Międzynarodowej Konferencji Slawistycznej

 

Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego

zaprasza

do udziału w XVI Międzynarodowej Konferencji Slawistycznej

organizowanej w ramach cyklu
WIELKIE TEMATY KULTURY W LITERATURACH SŁOWIAŃSKICH
Tematem głównym konferencji jest

Dzieciństwo i młodość 
Wrocław, 9-10 października 2025 r.

Dzieciństwo i młodość (niedojrzałość) jako afirmatywnie postrzegane wartości uniwersalne pojawiły się w przestrzeni kulturowej w wieku XIX. Rangę kluczowych kategorii antropologicznych zyskały dzięki romantykom, eksponującym wagę emocjonalności, intuicyjności, wrażliwości i niewinności. Od wieku XX, w którym pojawiły się publikacje Ellen Key i Philippe’a Arièsa, zaczęto traktować dzieciństwo jako zdeterminowany przez różnorodne czynniki zewnętrzne konstrukt społeczny. Stało się ono odrębnym problemem badawczym, wszechstronne eksplorowanym i poddawanym szczegółowemu oglądowi naukowemu. Rozwijające się dynamicznie od kilku dziesięcioleci childhood studies przyniosły interdyscyplinarną, holistyczną refleksję nad dzieciństwem. Studia te kompleksowo analizują teksty kultury zawierające wyobrażenia i reprezentacje dziecka, zajmują się tożsamością dziecięcą oraz interakcjami między światem dorosłych i dzieci, ukazują dynamikę i zakorzenienie problematyki dziecięcej w różnorodnych tradycjach i kontekstach.

Temat tegorocznej konferencji ma zachęcić uczestników do kontynuowania debaty nie tylko na temat istoty dzieciństwa, ale także młodości (okresu adolescencji), skłonić do refleksji nad literackimi reprezentacjami i figurami dziecka oraz młodego człowieka, do spojrzenia na obecne w tekstach kultury nasycone znaczeniowo i aksjologicznie obrazy. Zachęcamy do analizy różnych pod względem gatunkowym i artystycznym utworów, zarówno tekstów fikcjonalnych, jak i literatury dokumentu osobistego.

Zapraszamy Pana/ Panią do udziału w naszej konferencji. 
formularz zgłoszeniowy

Tryb: stacjonarny
Języki robocze: język polski oraz inne języki słowiańskie;
Czas wystąpienia: maksymalnie 20 minut;
Termin nadsyłania zgłoszeń: 15 lipca 2025r.

Adres e-mail, pod który należy nadesłać zgłoszenie:
Literatury wschodniosłowiańskie, literatura rosyjska: jakub.walczak@uwr.edu.pl 
Literatury wschodniosłowiańskie, literatura ukraińska: anna.ursulenko@uwr.edu.pl 
Literatury zachodniosłowiańskie, literatura czeska, literatura słowacka: olga.czernikow@uwr.edu.pl 
Literatury południowosłowiańskie: marta.chaszczewicz-rydel@uwr.edu.pl 
Wysokość opłaty konferencyjnej: 550 PLN lub 140 EUR

 

Proponujemy, aby tematyka wystąpień dotyczyła następujących kwestii: 

1. Perspektywa antropologiczna: Dzieciństwo i młodość jako okres transgresji, poszukiwania tożsamości (świadomości własnego ciała, emancypacji własnej woli), wewnętrznych przemian, inicjacji. Traumy (z) dzieciństwa. Dzieciństwo na marginesie – literackie obrazy dzieci wykluczonych i odrzuconych. Wybrańcy, odmieńcy, odszczepieńcy - kategorie inności w literaturze podejmującej temat dzieciństwa i młodości. Figura „wiecznego dziecka”. Kult młodości. Społeczne interakcje: dziecko w relacjach interpersonalnych z rówieśnikami i dorosłymi. Dzieciństwo i młodość jako czas beztroski w konfrontacji z brutalną rzeczywistością historyczną i światem (w wymiarze społecznym, politycznym, ideologicznym). Dziecko i młodzież w sytuacjach granicznych. Konflikty pokoleniowe młodych ze „starymi”. 

2. Realne i metaforyczne przestrzenie / miejsca dzieciństwa i młodości: Dom rodzinny. Placówki edukacyjne. Placówki opiekuńcze. Dziecko w przestrzeni instytucji totalnych. Dziecko w przestrzeni baśniowej, fantastycznej, magicznej. 

3. Dziecko i młodzież a wyzwania współczesności: Zmiany polityczne, rewolucja medialna, wirtualizacja świata, wzrost interakcji kultur oraz mobilności etnicznej i ich wpływ na świat dzieci i młodzieży. 

4. Dzieciństwo i młodość w perspektywie metaforycznej i społeczno-politycznej: Wiecznie niedorośli: o dorosłych, którzy nigdy nie przestali być dziećmi. Społeczeństwo jako „wieczne dziecko” - metafory niedojrzałości i niedojrzałość jako metafora. Proces dojrzewania narodowego, politycznego i obywatelskiego. Infantylizm społeczny i polityczny – mechanizmy infantylizacji wspólnot, reakcje niedojrzałego społeczeństwa (bierność, egzaltacja, przemoc), irracjonalne tendencje i populistyczne nurty. 

5. Język i sposób przedstawiania dzieciństwa i młodości: Dziecko jako narrator. Historie dzieciństwa opowiadane przez dorosłego – zmiana perspektywy narracyjnej a continuum tożsamości. Narracje inicjacyjne. Bildungsroman i jego (po)nowoczesne odmiany. Idealizacja obrazów dzieciństwa i młodości. Sentymentalne powroty do przeszłości i gloryfikacja dziecięcej beztroski. Brutalizacja świata dzieciństwa i młodości. Infantylizacje w kreacji dziecięcych doświadczeń.

 

W imieniu Komitetu Organizacyjnego 

dr hab. Ewa Komisaruk, prof. UWr.

dr Ilona Gwóźdź-Szewczenko



 

Wystawa „SłowoWobraz. Fotografia literacka” – efekty warsztatów studentów Wydziału Neofilologii

Z przyjemnością informujemy, że w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. Pocztowa 9, III piętro) można oglądać wystawę fotograficzną „SłowoWobraz. Fotografia literacka”. Prezentowane prace powstały w ramach warsztatów twórczych, które odbyły się w maju 2025 roku i były skierowane do studentów UWr.

W warsztatach udział wzięli studenci filologii ukraińskiej, polskiej, czeskiej, angielskiej oraz kierunku Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo. Podczas dwudniowych zajęć uczestniczki i uczestnicy poznawali podstawy fotografii, a następnie wybierali poruszające ich teksty literatury ukraińskiej, by stworzyć do nich infrazy – autorskie, subiektywne fotografie inspirowane lekturą.

Warsztaty były okazją do rozwijania kompetencji literaturoznawczych i wizualnych, integrując różne perspektywy i wrażliwości artystyczne.

Pomysłodawczynią i organizatorką projektu była dr Anna Ursulenko (Zakład Ukrainistyki), natomiast część fotograficzną prowadziła Justyna Żądło – fotografka i absolwentka filologii polskiej, która pełniła także funkcję kuratorki wystawy.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i refleksji nad wyjątkowym spotkaniem obrazu i słowa – w chłodnej przestrzeni Instytutu, która może stać się miejscem chwilowego wytchnienia w intensywnym czasie egzaminów.

Bo jak głosi hasło magazynu Frames:
„Excellent photography belongs on paper.”

A w naszym przypadku – również w dialogu z literaturą.

         

     

   

   

 

      

 Zaproszenie:

 
ZAKŁAD UKRAINISTYKI
INSTYTUT FILOLOGII SŁOWIAŃSKIEJ
zaprasza na
III MIĘDZYNARODOWĄ KONFERENCJĘ NAUKOWĄ
"UKRAINISTYKA WROCŁAWSKA: LINGUA, LITTERAE, SERMO",
która odbędzie się w trybie online w dniach 13-14 listopada 2025 roku.

Strona Główna - Wrocławska Ukrainistyka: lingua, litterae, sermo



FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Zaproszenie 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu!
 
Komitet organizacyjny:
 
DR HAB. PRZEMYSŁAW JÓŹWIKIEWICZ, PROF. UWR
DR JULIA RYSICZ-SZAFRANIEC
DR ANNA URSULENKO
MGR NATALIA CHAURA
DOC. KSENIA BORODIN

   

Zaproszenie:

 

INSTYTUT FILOLOGII SŁOWIAŃSKIEJ

UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO

zaprasza w dniach 27-28 października 2025 roku

do Wrocławia na

VII MIĘDZYNARODOWĄ INTERDYSCYPLINARNĄ

KONFERENCJĘ NAUKOWĄ

SŁOWIAŃSZCZYZNA DAWNIEJ I DZIŚ

                        JĘZYK, LITERATURA, KULTURA

Iloma językami władasz, tylekroć jesteś człowiekiem. (Johann Wolfgang von Goethe)



zaproszenie
formularz zgłoszeniowy 

https://slowianszczyzna.wordpress.com/

Przewodnicząca komitetu organizacyjnego: dr Agnieszka Kołodziej

 Sekretarze:
dr Danuta Pytel-Pandey
dr Magdalena Połczyńska
dr Julia Rysicz-Szafraniec 
 

 

 

Ważne: adres dziekanatu Wydziału Neofilologii;


Wydział Neofilologii

św. Jadwigi 3/4, II piętro,
pokoje 201-203
50-266 Wrocław

  

Witamy na stronie Instytutu Filologii Słowiańskiej

 

 

Instytut Filologii Słowiańskiej jest jednostką dydaktyczno-badawczą Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, w obrębie której działa 6 Zakładów oraz 3 Pracownie.

Przez ponad 50 lat działalności w Instytucie wykształciło się wielu humanistów, filologów słowiańskich, specjalistów z zakresu językoznawstwa, literaturoznawstwa etc.  

W ramach naszej działalności edukacyjnej proponujemy bogatą i ciekawą ofertę kierunków i specjalności slawistycznych.